صفحه اصلی / آثار داستانی / معرفی رمان باگرو، نوشته محمد حسن ارجمندی

معرفی رمان باگرو، نوشته محمد حسن ارجمندی

انتشارات کتاب ارج پس از چاپ ۶ کتاب زندگی بهتر، خدا و رایانه، علی(ع) خورشید بی‌غروب، هوایی برای تنفس، تا آسمان راهی نیست و هرگز تسلیم نشو در سال ۱۳۹۹، تابستان ۱۴۰۰ را با چاپ سه کتاب دیگر از نوشته‌ها و سروده‌های محمد حسن ارجمندی آغاز کرد. این کتاب‌ها که نگارش و سرایش‌ آنها به نزدیک ده سال قبل برمی‌گردد در گونه شعر و رمان نگاشته شده‌اند کتاب‌های باگرو، اقرارها و در معرکة عشق

در ادامه به معرفی کتاب باگرو می‌پردازیم:

کتاب باگرو، اولین رمانی است که انتشارات کتاب ارج با نویسندگی محمد حسن ارجمندی چاپ کرده است. این رمان در فضایی انگیزشی و الهام‌بخش برای طیف گسترده‌ای از خوانندگان از نوجوان تا … نوشته شده است. این رمان که ماجرای آن در جنگل‌های استرالیا و شهر سیدنی می‌گذرد، روایت بچه‌کوالایی به نام باگرو است که زندگی را به گونه‌ای دیگر آغاز می‌کند و طی ماجرایی جالب زندگی خود و همنوعانش را متحول می‌کند. او حتی بر انسان‌های داستان تاثیر می‌گذارد و زندگی‌شان را تغییر می‌دهد.

 

محمد حسن ارجمندی در بخشی از مقدمة این کتاب در بیان انگیزة نگارش این اثر از دوستش«شهرام حیدریان» یاد می‌کند و می‌نویسد:

«روزی که برای حضور در اختتامیة جشنوارة فیلم‌های ۵ دقیقه‌ای به مشهد دعوت شدم،‌گمان نمی‌کردم آشنایی با شهرام حیدریان به نوشتن رمانی به نام باگرو بیانجامد. من در بخش بهترین فیلم‌نامة نماهنگ و شهرام در بخش بهترین انیمیشن کوتاه به اختتامیة این جشنواره دعوت شده بودیم. همة دعوت‌شدگان با هواپیما از تهران به مشهد و در ادامه به هتلی در مشهد برده شدند. آن روز من و شهرام  در هتل هم اتاق شدیم و این آغاز آشنایی من با شهرام بود.»

رمان باگرو، اگرچه رمانی طنز نیست اما در لحظات بسیاری شما را می‌خنداند. اگرچه فانتزی است اما دنیای واقعی شما را به جنبش وامی‌دارد. اگرچه کودکانه به نظر می‌رسد اما مثل انیمشن‌های والت‌دیزنی بزرگ‌ها هم پای آن می‌نشینند و با آن می‌خندند و باگرو را تشویق و تحسین می‌کنند.

رمان باگرو را که انتشارات کتاب ارج در ۳۱۳ صفحه  با طرح جلدی زیبا از علیرضا حمیدی با قیمت ۷۰ هزارتومان در قطع پالتویی به چاپ رسانده است، به صورت نسخة چاپی هم‌اکنون توسط ناشر با شمارة تماس ۰۹۱۲۵۲۱۹۱۶۷ و همچنین در سایت‌های دیجیکالا، باسلام، کتابگان، بایا و … برای فروش ارائه شده است. همچنین نسخة الکترونیک آن به زودی در سایت فیدیبو به دوستداران کتاب‌های الکترونیک و کتاب گویای آن با صدای نویسندة کتاب در سایت‌های فیدیبو، بیپ تیونز، نوار، طاقچه، فراکتاب عرضه خواهد شد.

در ادامه بخشی از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

«گیگی‌لی‌ها گویی به دنیا آمده بودند تا بخوابند. همه می‌خوابند تا بیدار شوند، آنها بیدار می‌شدند که بتوانند بخوابند. کسی نمی‌دانست چرا اینقدر می‌خوابید. چون با کسی حرفی نمی‌زدند تا راز خوابیدن‌های طولانی مدتشان را بازگو کنند. اگر هم برفرض می‌خواستند با حیوان دیگری حرف بزنند، آنها یا نبودند یا خواب بودند. برای حیوانِ خواب هم که نمی‌شود حرف زد آن هم وقتی بیش از ۱۰ سانتی‌متر از تو فاصله دارند. گاهی پرنده‌ها کنارشان می‌نشستند تا حرفی از آنها بیرون بکشند اما بی‌ثمر بود چون یا چیزی نمی‌گفتند یا آنقدر کُند صحبت می‌کردند که پرندگان ترجیح می‌دانند چیزی ندانند تا از گرسنگی برشاخه‌های اکالیپتوس بمیرند و عصرشان به نیمه شب برسد تا یکی از گیگی‌لی‌ها بخواهد یک جمله برایشان بگوید.»

درباره arjmandi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *