کتاب زندگی بهتر نوشتة محمد حسن ارجمندی و مشتمل بر داستان‌های کوتاه حکمت‌آمیز است. او این کتاب را با برداشت از سخنان کوتاه امام علی علیه‌السلام نوشته است به گونه‌ای که نخست جمله‌ای نغز و پرمغز از سخنان امیرالمومنین علی علیه‌السلام را از کتاب‌های نهج البلاغه و غررالحکم برمی‌گزید و سپس برای فهم بهتر و مانایی در ذهن مخاطب، داستانی برای آن خلق می‌کرد. 

این کتاب که در قطع پالتویی چاپ شده است از نخستین آثار چاپ شدة انتشارات کتاب ارج است. در ادامه مقدمة نویسندة این کتاب را می‌خوانیم:

مقدمه:

این دریغ و افسوس، همراه همیشة ذهن من بود که چرا ما (ایرانیان مسلمانان) با وجود در اختیارداشتن غنی‌ترین و بهترین منابع مکتوب معنوی -که به جرات می‌توان آنها را بهترین‌های معرفت و آگاهی در جهان دانست- آنچنان که شایسته و بایسته است، از آن‌ها بهره‌مند نگشته و با پرتوش از شب ناآگاهی نرسته‌ایم. یکی از غنی‌ترین و بهترین منابع مکتوب معنوی که می‌توان با اطمینان به بلندای معانی آن تکیة باور زد و عبارات آن را که از اندیشه آگاه‌ترین انسان برون تراویده‌ است، چراغ راه زندگی کرد، کتاب «نهج‌البلاغه» است. افسوس که با ترجمه‌های سخت و سنگین، زمینة بهره‌مندی از این کتاب عزیز برای عامة مردم فراهم نگشته که فقط زینت‌بخش کتابخانه‌ها شده است.بر این اساس؛ بر آن شدم تا قدمی- هرچند اندک – در این کوچه‌باغ همیشه بهار بردارم و پنجره‌ای رو به چشم‌انداز بهشت‌آسای این کتاب بگشایم. پس در قدم نخست حدود ۱۱۰ جمله از جملات نغز امیرالمومنین علی علیه‌السلام انتخاب کردم و در شرح و توضیح هر جمله ۷ تا ۱۰ بین در قالب مثنوی سرودم که این اشعار در کتابی با عنوان«علی(ع)؛ خورشید بی‌غروب» به چاپ رسید. سپس تصمیم گرفتم بر اساس جملات آن حضرت داستان‌هایی بنویسم، چون باور دارم که مفاهیم متعالی زمانی که در ظرف تشبیه و قالب داستان ریخته شوند، بهتر در اندیشه می‌درخشند و بیشتر در خاطر می‌مانند و این چنین بود که کتاب «زندگی‌بهتر» به لطف بیان نورانی آن حضرت شکل گرفت.شایان ذکر است که تمامی داستان‌های این کتاب ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است و وامدار هیچ منبع و ماخذی نیست. .

در پایان این کتاب را تقدیم می‌کنم به :

حضرت علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام که به جان دوستش ‌دارم، با سخنانش زندگی‌ کرده و با یادآوری منش و روش او لحظه‌های خوشی را تجربه کرده‌ام.

یک نظر ارسال کنید